Проведено мероприятие на 22.11.2023г. в рамките на съвместната образователна програма на ВСС и МОН "Съдебна власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури"
Какво представлява разделението на властите в България, какъв е статутът на магистратите, как гражданите могат да защитят правата си чрез съдебните институции. Това бяха част от темите, които бяха представени пред 24 възпитаници на две тетевенски училища в рамките на Образователната програма „Съдебна власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“.
Лектор беше съдията от Районен съд – Тетевен Милен Ангелов, който не за първи път влиза в ролята на преподавател. Преди да започне работа в съда в Тетевен, той е водил упражнения на студенти по право. От там е възприел практиката не да повтаря сложна и суха теория, а на достъпен език и с практически примери да обясни законовите текстове и, понякога сложните, съдебни процедури. Идеята му е децата да разберат представената информация, да се справят с определени казуси, а не толкова да научат дефинициите на термините.
Именно затова по време на срещата между учениците и съдия Ангелов беше акцентирано на близки до децата законови положения и житейски ситуации. Магистратът се спря по-подробно на правата и задълженията на децата – не само в училище, но и при все по-актуалните напоследък примери за домашно насилие. Целта е самите деца да имат знанията и увереността да реагират адекватно, за да се защитят, ако попаднат или са свидетели на такива ситуации.
Друг акцент от лекцията беше административното правораздаване, с което всеки един човек се среща – най-вече при налагане на санкции - дали ще е при взаимодействие с институция като МВР, НАП, БАБХ и т.н., дори в училище.